Kamera cofania

Modyfikacje audio, video jak także seryjne wyposażenie.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gerwazy
Bywalec
Silnik: 3,5
Skrzynia: A/T
Rodzaj napędu: EST
Rocznik: 2004
Postawił piwo: 124 razy
Otrzymał  piwo: 205 razy
Status: Offline

Kamera cofania

Post autor: Gerwazy » poniedziałek 04 lut 2019, 18:25

Kamery cofania. Chciałem podzielić się swoją wiedzą na ten temat. Wiele osób samemu musi przechodzić przez etapy demontażu, montażu, serwisowe... Aby ułatwić niektórym pracę, postanowiłem dodać coś od siebie.

Tu akurat montowałem kamerę wbudowaną w ramkę tablicy rejestracyjnej.

Kamera w ramce.jpg

Koszt takiej kamery z przesyłką 84pln. na znanym portalu aukcyjnym. W zestawie jest kabel wideo z wtykiem RCA długości około 6m. Tu musiałem przedłużyć go o około 2 metry. Do tego jest przewód zasilający, dość krótki aby go wykorzystać. Kupiłem 8m przewodu dwużyłowego 2x1mm. Do tego dwie szybkozłączki typo męskiego, żeby zasilić kamerę w prąd bezpośrednio z radia.

szybkozłączka.jpg

Koszt 2,5pln. za sztukę. Są one o tyle wygodne, że nie trzeba posiadać lutownicy oraz zdolności elektronika :kwink: Wystarczy odizolować końcówki przewodów, nacisnąć wystające na nich bolce, wsunąć przewody, puścić bolce i gotowe. Wszystko ładnie się trzyma na miejscu. Należy pamiętać o właściwej biegunowości przewodów, tzn z każdej strony pod wtyki czarne wpinamy jeden przewód i to samo robimy pod wtyki czerwone. Szybkozłączkę połączyłem z czerwonym gniazdem, z którego wychodzi kabel zasilający do naszej kamery. Drugą wpiąłem pod takie samo gniazdo wychodzące z radia.

Potrzebny jest nam też sygnał (zasilanie) z biegu wstecznego tu akurat do stacji multimedialnej. Pociągnąłem go z tylnej lewej lampy. W momencie wrzucenia biegu wstecznego, tak jest w naszym przypadku stacja dostaje sygnał i automatycznie przełącza obraz z kamery na wyświetlacz.
Żeby wszystko było jasne, nasza kamera dostaje zasilanie bezpośrednio z radia, w momencie uruchomienia biegu wstecznego, sygnał wideo idzie przewodem z żółtymi wtykami RCA do stacji i obraz wyświetla się na naszym monitorze.

Aby zamontować kamerę, należy poświęcić trochę czasu na demontaż plastików, tapicerki i radia. Zaczynamy od klapy bagażnika a co mi tam :lol:

Wyciągamy plastikowe kołeczki

Klapa.jpg
Klapa1.jpg
Klapa2.jpg
Klapa3.jpg
Klapa4.jpg
Klapa5.jpg
Zaloguj się, aby widzieć załączone pliki.
Skradziono mi całą moją twórczość- zdjęcia i wpisy. Tylko tutaj, na tym forum - forumsorento.pl moje zdjęcia są dostępne za moją zgodą. Nigdzie więcej.

Awatar użytkownika
Gerwazy
Bywalec

Re: Kamera cofania

Post autor: Gerwazy » poniedziałek 04 lut 2019, 18:31

Po tym wszystkim możemy demontować plastiki klapy. Ciągniemy śmiało za tą część(zaznaczone niebieską strzałką) i plastik wychodzi nam łatwo z zatrzasków:

Demontaż tapicerki bagażnika10.jpg

Na czerwono zaznaczyłem drogę, po której biegną przewody do kamery. W klapie przy zawiasie wybrałem prawą stronę, bo w gumowej osłonie idzie tylko wężyk od spryskiwaczy. Z lewej strony idzie za dużo przewodów.

Teraz śmiało ciągniemy plastikową osłonę klapy. Na zdjęciu pokazane jest, w którym miejscu są zamocowane zatrzaski tej osłony.

Plastik klapy.jpg

Musimy tylko uważać na blokadę zamka tylnej klapy. Trzeba ją wysunąć z plastikowej osłony:

Klapa i zamek.jpg

Pod spodem do klapy bagażnika przyklejona jest folia ochronna, którą odrywamy od silikonu. Później bez problemu można ją z powrotem przykleić. Trzyma się bardzo dobrze.
Tu mam brak w fotkach wrrr. Kiedyś będę musiał to uzupełnić.

Po zdjęciu starej ramki, wiercimy w klapie otwór 13 mm.

Otwór na kable.jpg

Przeciągamy przez niego przewody z wtykami. Małym pilnikiem może być konieczne wykonanie małego wgłębienia na krawędzi otworu. Łatwiej będzie nam zmieścić kabel z wtykiem przy ich przeciąganiu.

Otwór na kable1.jpg

Tu dla zaślepienia dużego otworu wykorzystałem gumowy korek. Można takie znaleźć przy różnego rodzaju hermetycznych puszkach elektrycznych.

Tak to wygląda po zamocowaniu:

Kamera w ramce1.jpg
Skradziono mi całą moją twórczość- zdjęcia i wpisy. Tylko tutaj, na tym forum - forumsorento.pl moje zdjęcia są dostępne za moją zgodą. Nigdzie więcej.

Awatar użytkownika
Gerwazy
Bywalec

Post autor: Gerwazy » poniedziałek 04 lut 2019, 18:36

Teraz usuwamy plastikowe kołki trzymające podsufitkę przy klapie. Łatwiej będzie nam układać przewody:

Demontaż tapicerki bagażnika7.jpg

Zdejmujemy plastikowe osłony na tylnych słupkach:

Demontaż tapicerki bagażnika8.jpg
Demontaż tapicerki bagażnika9.jpg

Wystarczy złapać je palcami i pociągnąć energicznie. Powinny bez problemu zeskoczyć z plastikowych zatrzasków.

Tak wyglądają od spodu:

Panele tylnych słupków.jpg

Przewody ciągniemy w klapie, tak jak wcześniej zaznaczyłem. Tu musimy wyjąć gumowy korek i zrobić w nim otwór na przewody. Widać, że przewody są przeciągnięte przez niego. Zdejmujemy też gumowy łącznik klapy i kabiny przez który przeciągamy dalej kable.

Otwór na kable2.jpg

Dzięki szybkozłączce, którą założymy dopiero na końcu, przeciągamy sam kabel przez gumowy łącznik. Kabel wideo starcza mniej więcej do łącznika. Tu odciąłem od niego wtyk RCA i przedłużyłem w tym miejscu. Jak powyżej, nie musiałem przeciągać grubych wtyków przez gumowy łącznik.

Na niebiesko zaznaczyłem miejsc między podsufitką a dachem, pod uszczelką, którędy dalej poprowadziłem kable do lewego słupka w bagażniku.

Przewody w słupku.jpg

Teraz musimy się dostać tu:

Kable pod tapicerką.jpg

Trzeba będzie zdjąć tapicerkę na lewym boku w bagażniku. Dla mnie było tak najwygodniej,bo:
-miałem w ten sposób najwygodniejszy dostęp do wszystkich kabli
-nie chciałem wpinać się w przewód światła wstecznego pomiędzy kostką łączącą a lampą. Wolałem to zrobić bezpośrednio w przewód w wiązce zasilającej(granatowo-czarny). W razie potrzeby demontażu lampy tylnej razem z kablami przyłączeniowymi, nie będę musiał odpinać kabla z sygnałem od wstecznego prowadzącego do radia.

Awatar użytkownika
Gerwazy
Bywalec

Post autor: Gerwazy » poniedziałek 04 lut 2019, 18:50

Demontaż bocznej tapicerki w bagażniku czas zacząć :hmm: No to jedziemy dalej :kwink:

Podnosimy klapę w podłodze bagażnika.

Podłoga bagażnika.jpg

Musimy zdjąć ten boczny panel. Wystarczy go podważyć palcami do góry i ładnie schodzi z zatrzasków. Zaznaczyłem też elementy, które trzeba będzie usunąć.
Pod panelem wygląda to tak:

Bagażnik pod podłogą.jpg

Odkręcamy uchwyty do siatki bagażowej oraz zdejmujemy klipsy.

Demontujemy mocowanie rolety bagażnika, zsuwamy osłonę zatrzasku fotela pociągając w swoją stronę (osłona ma cztery zatrzaski na każdej krawędzi po jednym, można też delikatnie ją podważyć). Wyciągamy też plastikowy kołeczek z bocznej kieszeni. Widać tu drogę prowadzenia przewodów od klapy (zielony), od światła stop (niebieski). (Przypominam, że ja akurat ciągnąłem zasilanie ze wstecznego do radia, a z radia puszczałem sygnał do kamery). Przewody podczepiłem do oryginalnej wiązki pojazdu. Gniazda zapalniczki nie demontowałem, w razie potrzeby całkowitego wyjęcia tapicerki, wystarczy wypiąć wtyczkę zasilającą z gniazda (pod spodem tapicerki).

Demontaż tapicerki bagażnika1.jpg

Teraz zdejmujemy końcową osłonę. Zaślepkę od zatrzasku klapy delikatnie podważamy (schodzi bardzo łatwo) Na niebiesko zaznaczyłem miejsce gdzie pod spodem powinna być jeszcze jedna śrubka od bocznej tapicerki.

Osłona tylna zderzaka.jpg

Pod spodem wygląda to tak. Jest tu śrubka , o której wspomniałem wyżej:

Demontaż tapicerki bagażnika4.jpg

Zdejmujemy panel na tylnym progu drzwi, za kierowcą:

Osłona przewodów podłogi tył.jpg

Pod spodem odkręcamy te dwie śrubki:

Próg tylny pod osłoną.jpg

Zdejmujemy zaślepki i odkręcamy pozostałe trzy śrubki:

Boczna osłona.jpg

Widać tu też, którędy poprowadziłem przewody z bagażnika. To już wszystko co należało odkręcić, usunąć, żeby zdjąć boczek tapicerki w bagażniku :beer: Teraz powolutku odciągamy boczek i powinien nam ładnie zejść ze wszystkich zatrzasków. Pamiętajmy, że ciągle gniazdo zapalniczki jest podpięte do wiązki elektrycznej. Demontaż zajmuje mniej czasu niż napisanie tego postu :lol:

Awatar użytkownika
Gerwazy
Bywalec

Post autor: Gerwazy » poniedziałek 04 lut 2019, 18:57

Jak się nie zniechęciliście, to brniemy dalej jak nasze pojazdy w głębokim śniegu :lol:

Zdejmujemy podobnie jak na tylnym progu osłonę progu przedniego. Schodzi pod palcami:

Osłona przewodów podłogi przód.jpg

Pod spodem odkręcamy te dwie śrubki:

Wiązka w podłodze.jpg

Usuwamy zaślepkę śruby mocowania pasów:

Demontaż osłony środkowego słupka.jpg

Odkręcamy tę śrubę:

Demontaż osłony środkowego słupka1.jpg

Zdejmujemy środkowy panel z zatrzasków, bez używania żadnych narzędzi. Tak to wygląda pod spodem:

Słupek bez osłony.jpg

Kable prowadzimy w kanale tylnego progu:

Przewody w podłodze.jpg

W kanale przedniego progu:

Przewody w podłodze próg przedni.jpg

Zdejmujemy osłonę przy lewej nodze kierowcy, tam gdzie jest puszka bezpieczników:

Osłona słupka przedniego.jpg

Widać, że jest tam śrubka do odkręcenia. U nas akurat ktoś zapomniał założyć ja spowrotem... pewnie montując przeciwmgielne światło. Odciągamy osłonę palcami i bez problemu ją ściągamy.

Panel z zatrzaskami od spodu wygląda tak:

Panel koło podnóżka kierowcy.jpg

Tu widać, którędy prowadziłem przewód:

Wiązka w przednim słupku.jpg

Awatar użytkownika
Gerwazy
Bywalec

Post autor: Gerwazy » poniedziałek 04 lut 2019, 19:02

Zdejmujemy panel boczny konsoli. Wsadzamy palce w otwór i pewnym szarpnięciem do siebie zdejmujemy tę osłonę:

Panel boczny kokpitu.jpg

Przeciągamy kable:

Kable radia prowadzenie z boku.jpg

Przeciągamy przewody pod kolumną kierownicy. Możemy je spiąć razem z innymi kablami, które tam są poprowadzone. Ciężko zrobić od spodu sensowne zdjęcia.

Tu widać na górze konsoli gdzie wypuściłem przewody do radia:

Kable kamery wyprowadzenie do radia.jpg

To już wszystko :beer2: Podpięcie do radia to już sprawa indywidualna. Każdy ma różne odbiorniki i musi rozwiązać to we własnym zakresie. Teraz wystarczy wszystko założyć na miejsce w odwrotnej kolejności i cieszyć się wykonaną pracą :bye:

Fajnie będzie jeżeli komuś się to przyda :kwink:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Audio/Video”